Minulý pondelok, keď som bola v posilovni (prepáčte, ale slovo posilňovna u mňa nemá priestor) a monitor ukazoval 20tu minútu na bežiacom páse, mi napadla taká otázka: Prečo? Prečo sa trýznim, keď jednoducho beh nie je moja šálka kávy. Tak ako nie je ani vstávanie v skoré ranné hodiny (čítajte pred 9tou hodinou), kritické situácie v aute, alebo Excel. Zhodou okolností som sa prednedávnom vrátila opäť ku knihe 4 Hour Work Week od Tima Ferrissa, ktorý v knihe hovorí, že sa máme radšej sústrediť na svoje silné stránky a možno byť v danej veci veľmi dobrým, ako sa trýzniť a byť len priemerným v niečom, čo aj tak neznášame. A tu sa naskytla príležitosť pre moju silnú stránku, veci analyzovať. Zhrnula som teda myšlienku do pár riadkov.

Dominancia vs. priemernosť

V magazíne Forbes, autor a spíker Sivakumar Palaniappan, hovorí, že pri zdokonaľovaní svojich silných stránok, sa človek dokáže dopracovať k excelentnosti, kde pri pracovaní na svojich slabinách, to dosiahneme len na určitý, často priemerný level. Och, toľká strata času. Aj na tom bežiacom páse. Matej Tóth ani Candice Swanepoel zo mna nikdy nebude. Toto ma naozaj zaujalo, pretože verím v efektívnosť a v to, že človek vie dosiahnuť absolútnu spokojnosť a satisfakciu v živote. Keď si vezmem seba, ako príklad, tak viem ,že už od mladého veku mám viac svalovej hmoty a veľmi rýchlo ju aj naberám. Blbé je, že aj tuk naberám pomerne ľahko. Proste taký typický endomorf s náznakom malého mezomorfa. Je pre mňa veľmi ťažké robiť vytrvalostné športy alebo športy, ktoré si vyžadujú ohybnosť. Na žinenke môžem pripomínať častokrát vrece zemiakov. Pri behu si predstavte Tonyho Robbinsa (I love him) ako beží posledný kilometer maratónu. Jednoducho komické.

Svoju podstatnú časť života som bola na tenisovom kurte, kde chvalabohu alebo (žiaľbohu) človek potrebuje viac ako silu či rýchlosť. Tento šport je veľmi špecifický a tu je veľmi ťažké povedať, či to bolo jednoznačne vhodné alebo nevhodné pre môj genotyp. Každopádne tam mohli byť aj vhodnejšie alternatívy a nejde priamo o vzpieranie. Každopádne si pamätám ako som bola neustále zranená a chorá, pretože to moje telo nezvládalo. Taktiež, čo sa týka mentálnej stránky, bol tento šport pre mňa príliš chaotický. Ja mam rada jeden rytmus, skoro až rutinu v aktivitách ako šport. Keď sa môžu dané pohyby opakovať, viem čo ma čaká a môj výkon nie je podmienený niekým iným na druhej strane kurtu. Osobne si myslím, že by som bola dobrá napríklad v plávaní, atletike, alebo v niečom takom. Pri tenise je situácia vždy iná a človek potrebuje reagovať. Pre mňa absolútne stresová situácia. Nevadí, poučili sme sa.

Zadefinujme si slabé stránky a pracujme na silných

Keď to premietneme na život po mojej športovej kariére, tak to bolo myslím ešte jasnejšie. V roku 2015 som začala pracovať pre G-STAR RAW v ich HQ, kde som začínala ako stážistka pre Sales Back-office. Very bad idea. Dajte ma za počítač na 9 hodín za deň, k tomu niekoľko objednávok cez SAP systém a večer som si to musela kompenzovať 90 minútovou Hot Yogou a pár skleničkami vína. Vydržala som to rok a potom ma preradili do tímu obchodníkov, kde som cestovala 4 krát do mesiaca za klientami a prezentovala som im nové kolekcie v showroome. Way better. Neskutočný rozdiel v spirite, v produktivite, v celkovom tímovom nastavení. Miesto zlej alebo podpriemernej pracovníčky za počítacom, mali jednu z najúspešnejších obchodníčok pre centrálnu Európu.

Každý sme snáď zažili momenty, kedy sme robili niečo, čo nás baví a vedeli sme, že sme v tom dobrí. V okamihu sa nám zmenil mindset, vyplavili sa nám endorfíny a tá kombinácia toho, že to išlo od ruky a boli sme v “zóne” bola top. Práve preto súhlasím s tvrdením, že treba pracovať na svojich silných stránkach a nie mrhať časom na niečo, čo nebude mať možno nikdy žiaden efekt. Myslím, že k exponenciálnemu zlepšeniu svojho života by sme si mali každý zadefinovať svoje silné a slabé stránky a sústrediť sa na tie silné, pretože jedine vtedy budeme v súlade s nazvime to – prírodou.

Štatistiky hovoria, že ak pracujeme na svojich silných stránkach, na veciach v ktorých sme “od prírody” dobrí a baví nás to, tak je 18 krát väčšia pravdepodobnosť, že sa v práci opíšeme ako “prekvitajúcich”.

Na nájdenie vlastných silných stránok je nespočetne veľa testov – online a offline. Napriklad tento test od VIA Insititute Character. Mne osobne vyšlo, že moja silná stránka je učenie a skúšanie nových vecí. Ten kto ma pozná, vie, že keď nevyskúšam aspoň jednu novú vec týždenne tak to nebol úspešný týždeň.  Ďalšie z mojich silných stránok boli leadership, humor a odvaha. Sú napríklad aj knihy ako The Element: How Finding Your Passion Changes Everything.

Čo sa týka silných stránok v zručnostiach, do 30tky by sme to asi mali vedieť, keďže tento vek nám určuje ako asi bude vyzerať náš život v 40tke, 50tke. Ono motorku a lístok na festival Burning Man si môžete kúpiť vždy. Ale v tomto veku asi viete, že máte radi písanie, neznášate prezentovať, alebo máte talent na sadenie kvetín.

Mojou radou je pracovať na svojich silných stránkach a zbytočne sa nezaťažovať tým v čom nie sme dobrí. To však neberme ako výhovorky k tomu čo je potrebné urobiť. Každý musí platiť šeky, variť, starať sa o domácnosť, či je alebo nie je v tom dobrý. Umením je balans. V tom čo robíme radi a ovládame to a v tom, čo nám ide ťažšie. Tie druhé veci môžete delegovať iným, aby to robili za vás. Samozrejme za výmenu alebo peniaze. To je tiež skvelým riešením ako lepšie využiť svoj čas. Napríklad ja viem, že absolútne neznášam upratovať, pretože to považujem za stratu času, no milujem variť. Takže toto mám vymyslené. Čo sa týka cvičenia, tak extra kardio, crossfity a intervalové tréningy pre tento rok asi vynechám a sústredím sa na veci, ktoré ma bavia a som v tom dobrá. #SquatGameStrong 🙂

Prajem super Február.

Photo credit: Tomáš Haluška

Zaujímavé články na tuto tému:

https://www.huffingtonpost.com/adam-grant/discover-your-strengths_b_3532528.html

https://www.psychologytoday.com/blog/functioning-flourishing/201602/3-ways-put-your-strengths-work

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.